Home Events - ScubaGear Stranddyk Dykkertur – Helsingør
Modern Event Calendar Ticket (Hyggedyk) - NZE75414

Dykkertur – Helsingør

Beskrivelse

Trykkerdammen – et af Sjællands mest populære kystdyk

Trykkerdammen er et velkendt stranddyk syd for Helsingør i Øresund. Stedet er særligt populært blandt både nyuddannede og erfarne dykkere på grund af den nemme adgang fra den store badebro, de varierede bundforhold og muligheden for at dykke på dybder op til 16-18 meter.

Bunden består primært af sand med bælter af ålegræs og tang, som skaber gode levesteder for et marint liv. Her kan man ofte opleve fladfisk, ulke, ål, små torsk, krabber, rejer, tangnåle og forskellige sneglearter. På dage med god sigt ses også større stimer af småfisk.

Et af stedets trækplastre er vragresterne af den lille fiskekutter Twin, som sank i 1991. Det ligger på omkring 10 meters dybde og er let tilgængeligt for sportsdykkere. Selvom vraget er lille, fungerer det som kunstigt rev og tiltrækker et spændende undervandsliv.

Et andet spændende element er de små forskellige rev af bl. a. sten på mellem 10 og 14 meter.

Trykkerdammen er også et populært træningssted for uddannelse af dykkere. De rolige forhold tæt på kysten giver gode muligheder for øvelser, mens de større dybder længere ude tilbyder mere udfordrende dyk. Man skal være opmærksomme på strømforholdene, da man ofte oplever kraftig strøm, da Øresund her snævrer meget ind.

Parkering og adgang

Parkering på parkeringspladsen på modsatte side af vejen. Link her: Helsingør/Trykkerdammen. Man kan gøre udstyret klar enten her eller på muren ved stensætningen langs vandet.

Der er ingen offentlige toiletter på stedet. Husk at tage hensyn til beboerne og at tage alt affald med dig (inkl papir)

Adgang til vandet via trappe og herfra enten direkte i vandet eller via badebroen, som har gode trapper til vandet.

Max dybde:

10-18 meter

Der kan være strøm.

Leje af udstyr:

Bestil her: https://scubagear.dk/product-category/udlejning-af-dykkerudstyr/  (Bemærk, åbner i ny fane)

Leje af udstyr

  • Hvis du skal leje udstyr, skal du udførligt give os besked om hvad du skal bruge ved tilmelding.
  • Er det første gang, du dykker med os, anbefaler vi at du besøger os på Allikevej i Ringsted inden, så du kan prøve udstyret. Den rigtige størrelse giver et varmere og mere komfortabelt dyk.

Luft på egne flasker

  • Hvis du skal have fyldt luft på din flaske, bedes du informere om dette ved tilmelding, så vi kan medbringe luft til dig.

Hvad skal jeg medbringe ?

  • Dit dykkerudstyr (eller bestil leje af udstyr)
  • Særligt udstyr som f.eks. lygte, smb/spole, varm hue, solcreme
  • Dykkercertifikat og logbog
  • Helbredserklæring (max. ét år gammel)
  • Efter behov:  Noget at drikke, snacks efter behov

Sted

Mødestedet er på dykkerstedet.

Det er dog muligt ifm. de fleste ture at følges med os fra ScubaGear på Allikekvej 10. Hvis du vælger at møde os i ScubaGear, bedes du informere om dette ved tilmelding.

Tid

Det angivne tidspunkt, er mødetiden på dykkerstedet.

Hvis du har lejet udstyr, eller skal have fyldt luft på, vil vi have det klar på dykkerstedet på dette tidspunkt.

 Se mere under “Leje af udstyr & Luft” herover.

Tilmeldingsfrist

18 timer før turen starter. Når tilmeldingsfristen er overskredet, er det ikke længere muligt at tilmelde sig turen.
Minimum antal: 4 personer

Afbud

Ønsker du at framelde dig turen, skal det ske senest 24 timer før afgang på mail til dyk@scubagear.dk eller sms til 40544880

Da vind og vejr nogen gange kan drille, prøver vi at finde et passende alternativ, hvis muligt. Du vil få besked herom på mail eller sms -enten dagen før eller samme morgen/dag.

Description in English will be added soon

  • 1Select Ticket
  • 2Tilmeldte
  • 3Checkout
Form/ticket icon icon
Helsingør 2 dyk
DKK 295,-
Form/up small icon icon Form/down small icon icon
Available Tilmeldinger: 3
The "Helsingør 2 dyk" ticket is sold out. You can try another ticket or another date.
Form/ticket icon icon
ScubaGear klub 2 dyk
DKK 195,-
Form/up small icon icon Form/down small icon icon
Available Tilmeldinger: 3
The "ScubaGear klub 2 dyk" ticket is sold out. You can try another ticket or another date.
Form/ticket icon icon
Demant Diving Club
DKK 265,-
Form/up small icon icon Form/down small icon icon
Available Tilmeldinger: 3
The "Demant Diving Club" ticket is sold out. You can try another ticket or another date.
Form/ticket icon icon
Maersk Diving Club
Paid by Maersk
Form/up small icon icon Form/down small icon icon
Available Tilmeldinger: 3
The "Maersk Diving Club" ticket is sold out. You can try another ticket or another date.
Total: 0
DATO
18 07 26
TIDSPUNKT
10:00 - 15:00
Kategori
Arrangør
ScubaGear
TILMELD DIG

TILMELDTE

TOP